Dlouhodobý stres je nejen nepříjemný, ale může být pro naši mysl i tělo devastační, zvláště pokud jsme v něm dlouho a nedokážeme se z něj vypnout.

Pohyb v přírodě je skvělou pomocí ve stresu a při úzkosti. Ulevuje od nich. Přirozeně tak vypneme sympatický vegetativní systém, který nás udržuje v napětí a díky němu jsme schopni boje nebo nějaké akce. Chůze, příroda, hluboký dech, zvláště výdech nás zklidňují. To samo o sobě je terapeutické, ale pravdou je, že váš problém to nevyřeší. Jedním z nejčastějších důvodů stresu je extrémně vysoká nebo náročná zátěž, ale i nedokončená práce, úkol, který postrkujeme před sebe a ještě jsme ho nedokončili. Anebo se také může jednat o událost, která nemá vyústění v dohledné době, která se táhne a řešení není jasně ohraničené.

Ať už je důvodem cokoli, pokud jsme v dlouhé stresové situaci a víme, že jen tak nepomine v dohledné době, potom je doslova nezbytné vypínat alespoň na chvíli stresovou reakci v těle např. hlubokým břišním dechem nebo cvičením, kdy se alespoň na kratší dobu pohybujeme blízko své maximální tepové frekvence, ideálně střídáme delší pomalý pohyb s kratším rychlým pohybem. Tím totiž zvyšujeme odolnost své psychiky a alespoň na chvíli se cítíme díky dopaminu, endorfinu a serotoninu dobře, stejně jako pohybem spálíme stresový hormon kortizol, který nás udržuje ve stresové reakci fyzicky.

Podobné účinky má také blízkost společně s fyzickým dotekem. Neztrácejte tedy kontakt, buďte se svými lidmi propojeni, komunikujte a sdílejte s nimi svoje trápení nebo obavy.

Většina těžkých situací pomine, dospěje ke svému vrcholu a potom se její intenzita snižuje. Některé situace nemají jednoznačné konkrétní řešení. Nemůžeme očekávat nějaký jasný zlom. Co ale máme, je možnost naší mysli a těla s takovou situací žít, aniž by nás devastovala psychicky nebo fyzicky. Prostě tím, že se naučíme stres v těle vypínat.