Blog

Jak nás ovlivňují zkušenosti z dětství?

Jak nás ovlivňují zkušenosti z dětství? Proč nás některé běžné situace v životě rozčilují? Proč se necítíme spokojení, i přesto, že k tomu máme spoustu důvodů? Proč naše tělo reaguje na některé situace naprosto nelogicky? Proč se rozčílíme nebo jsme smutní i v situaci, ve které to není běžné?

Jak nás ovlivňují zkušenosti z dětství?

Náš mozek od prvních chvil našeho života zaznamenává mnoho vjemů a informací. Po narození je dítě plně odkázáno na své lidi a ve vztahu s nimi se učí, jaké je ono, jaký je svět a jeho místo v něm. Učí se seberegulace, to znamená, jak žít se svými emocemi, jak se zklidnit a nabývat opětovné rovnováhy.

Read More

Zvládání emocí u dětí

Emoce v náročných situacích. Jak je regulovat u sebe a u dítěte?

Emoce dělají náš život barevný, zároveň nás někdy dokáží velmi trápit. Naučit se seberegulaci je dovednost, kterou se učíme od narození díky vztahu s pečující osobou.

Read More

Jak se zbavit napětí?

Stalo se vám někdy, že přicházíte po náročném dni domů, těšíte se na odpočinek a volný čas se svými blízkými, ale místo abyste se uvolnili, cítíte napětí ve svém těle, jste stažení a stále jakoby ve zvýšené pohotovosti?

Read More

Podpůrná a seberozvojová skupina pro zdravotní sestry

Cítíte se unavení, fyzicky i psychicky vyčerpaní?

Máte rádi svou práci, ale současně vás vyčerpává?

Cítíte potřebu se profesně posunout dopředu, obnovit své nadšení a motivaci?

Přemýšlíte o své práci, pacientech, kolezích a hledáte odpovědi na otázky ohledně komunikace, spolupráce a konfliktu?

Read More

Mozek a neuroplasticita v terapii

Jim Kwik a jeho Nespoutaná mysl

Mozek je podle Kwika naše superschopnost, kterou můžeme dobře využít. Denně mozek vytvoří přibližně 70 tisíc myšlenek, je rychlejší než závodní auta a má prakticky neomezenou kapacitu. Při poškození nějaké jeho části dokáže jiná část velmi rychle převzít funkci.

Read More

Deprese a transgenerační přenos

Transgenerační přenos deprese znamená, že vědomě i nevědomě dochází k přenosu deprese na další potomstvo. U deprese je terapie nutná, ale neexistuje pouze jeden přístup, který by byl všelékem pro všechny.

Read More

Jak perfekcionismus souvisí s depresí?

Jedním z velmi častých strachů je strach ze selhání. Jak s perfekcionismem souvisí deprese a proč je těžké to změnit? Být perfektní je totiž strach z toho, že pokud selžu nebo nebudu dokonalý, potom mě druzí odmítnou, nebudou si mě vážit, vysmějí se mi, nebudou mě uznávat nebo dokonce milovat.

A právě zde se nejčastěji potkává deprese s perfekcionismem. Jsme vyčerpaní z neustálé snahy o dokonalost, vystrašení ze selhání a obáváme se, že si nezasloužíme být milováni, protože nejsme perfektní.

Read More

Léčím se s depresí, ale co dál?

„Léčím se s depresí a necítím se dobře. Beru antidepresiva. A jednou měsíčně chodím na psychoterapii. Zpočátku to bylo dobré, bolest ustoupila, měl jsem více chuti do běžných činností, únava se zmírnila, spal jsem lépe, temnota se prosvětlila, beznaděj pomalu ustupovala.

Read More
Shares
Cookie Consent with Real Cookie Banner