Únava je vcelku přirozený stav, kdy náš organismus potřebuje dodat energii. Způsoby, jak energii získat jsou různé. Asi první, co nás napadne jako zdroj energie je strava a spánek.

Pokud jsme spali nedostatečně nebo nekvalitně, potom během dne cítíme únavu dříve a častěji saháme po něčem energeticky vydatném, co nám dodá energii rychle. Nejčastější variantou jsou jednoduché sacharidy jako pečivo a sladkosti. Ty nám rychle dodají cukr, tudíž rychlou energii, která vcelku brzy odezní. A tak saháme po dalším zdroji energie, dalším jídle.

Strava a únava

Únavu a vyčerpání pomáhají snižovat vitaminy B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (kyselina pantotenová), B6 a B12 a podobně jsou při únavě důležité minerály jakozinek a hořčík. Ideálním zdrojem jsou např. vlašské ořechy, celozrnné obiloviny, ovesné vločky, luštěniny, zelená listová zelenina (kapusta, zelené saláty, špenát), květák, mrkev, cibule, bílá řepa, brambory, rajčata, čerstvé okurky, sýr feta, tuňák nebo vejce.

Spánek a únava

Na únavu je spánek volbou číslo jedna. Jako druhou doporučuji nenáročný pohyb na čerstvém vzduchu a jako třetí kvalitní stravu a dobrou kávu. Nedostatek kvalitního spánku je z dlouhodobého hlediska rizikovým faktorem pro vznik deprese, zároveň okolností, která významně zhoršuje její průběh. Jako prevence deprese vnímám kvalitní, dostatečný a pravidelný spánkový režim, ze kterého vybočujeme jen výjimečně.

Ale co když únava souvisí s něčím jiným než spánkem? Nejčastěji je únava spojována s onemocněním štítné žlázy a s boreliózou. Proto při dlouhotrvající únavě navštivte svého praktického lékaře, který pravděpodobně po krevní rozboru bude vědět více.

Při dlouhodobé únavě, která souvisí s chronickým stresem doporučuju zpomalit. Ať máte sebevíc povinností, které potřebujete zařídit, zpomalte a určete, co je skutečně potřeba, co musíte udělat vy, co může udělat někdo jiný a co se nemusí udělat vůbec. Čím více je váš diář zaplněný, tím častěji zpomalte a určete si priority daného dne, týdne či období.

Rovnováha jako prevence deprese

Pravidelně se zabývejte sami sebou a svými potřebami a zájmy. Každý den pár minut, či týdně několik hodin věnujte sami sobě. Ať už se jedná o vaše zájmy, či sebepéči, případně aktivní odpočinek, nezapomínejte si ho naplánovat a počítat s ním ve svém rozvrhu.

Nezapomínejte na spánek, pohyb a kvalitní stravu stejně jako na čas se svými blízkými. Rovnováha mezi aktivitou a odpočinkem je zásadní faktor prevence deprese. Pokud se příliš často extrémně psychicky a fyzicky vyčerpáváme, potom je pro celý náš organismus stále těžší se po každém dalším vyčerpání vrátit na svou optimální úroveň. Nepřepínejte se a pravidelně doplňujte energii na všech úrovních těla a duše. Tím zvýšíte své šance na život bez deprese.