Potíže se spánkem jsou jedním ze symptomů deprese a zároveň je spánkový deficit jejím spouštěčem.

Při spánku dochází k mnoha regeneračním procesům v našem těle. Spánek funguje pro náš mozek jako účinný čistící a hojící prostředek zároveň. Ve spánku zpracováváme mentální nálož, kterou jsme získali během dne. Ve spánku mozek strukturuje a ukládá. Celé tělo se regeneruje a dostává se do optimální formy. Mnoho sportovců zažívá, jak důležitá je regenerace pro jejich tělo a následný výkon. Kondice našeho těla se utváří zejména při regeneraci. Pokud byste pouze trénovali a neregenerovali, potom by vaše kondice nestoupala, ale naopak. Podobně funguje i náš mozek. Pokud mu nedáme pravidelnou kvalitní dávku regenerace, nebude v dobré kondici a my to poznáme na schopnosti soustředění, paměti, ale i na našem psychickém stavu, na podrážděnosti, nervozitě, pocitu zamlženého vnímání a celkové psychické i fyzické nepohodě.

Spánek a stres

Většinou má na náš spánek pozitivní vliv pravidelný pohyb, strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny, dostatek jasného světla během dne a uspokojivý sociální život. Někdy se potíže se spánkem objeví v závislosti na prožívání dlouhodobého stresu tím, že je zapnutý sympatický nervový systém, který nás udržuje v pohotovosti a neumožní tělu a mysli „zapnout“ klidový parasympatický systém a my ležíme v posteli a jsme čilí, rozechvělí a naše tělo stále očekává nějakou akci. V takové situaci je užitečné věnovat se před spánkem nějaké uvolňovací technice, která nám umožní zklidnění celého nervového systému v těle, např. zaměření se na hluboký břišní dech, meditační cvičení, krátká svalová relaxace.

Začarovaný kruh nespavosti a deprese

Na počátku je obvykle vyšší stres z práce, změny v osobním životě nebo jiné náročné životní situace. Chodíme spát později, abychom měli více času a potřebu spánku zaženeme kávou či jinými stimulanty. Potom ráno vstaneme jako obvykle. Po určitý čas tělo čerpá ze zásob a my máme pocit, že fungujeme dobře i přesto, že nemáme tolik spánku jako dříve. Po nějaké době si všimneme větší podrážděnosti a únavě během dne, dokonce už v dopoledních hodinách. Potom snadněji saháme k další kávě a rychlému zdroji energie v podobě jednoduchých sacharidů jako sušenky, čokoládové tyčinky, sušené ovoce. Tělo i mozek si tak říkají o dodání energie, kterou nezískali během spánku. Naše paměť není tak výkonná, soustředíme se s obtížemi a máme skleslou náladu a fyzicky cítíme těžkost a útlum. Dlouhodobý mírný stres nás udržuje v pozoru, zároveň vyčerpává a večer znemožňuje usnout. Tento stav je optimální pro rozvoj depresivního prožívání.

Tento kruh je nutné zavčas narušit. Není úplně snadné učinit spánek prioritou. Pokud se ale chcete vyvarovat deprese nebo se ji zbavit, potom si spánek jako prioritu musíte stanovit a svůj život organizovat právě s hledem na dostatečný spánek.

Zde je pár tipů, na zdravý spánek a usínání:

  • Do běžných dnů zařaďte dostatek pohybu.
  • Před spaním se nedívejte na nic dramatického, co vás rozrušuje.
  • Nepolehávejte během dne.
  • Cvičte během dne, ne před spaním.
  • Pokud neusnete do 15 minut, potom vstaňte a začněte něco dělat
  • Ráno se snažte vstávat ve stejnou dobu, večer choďte spát také ve stejnou dobu.
  • Usínejte ve tmě.
  • Omezte alkohol ve večerních hodinách. Zvláště pokud máte depresi, tak nezapomínejte, že alkohol spotřebovává dopamin a noradrenalin a ráno se můžete cítit pod psa.
  • Omezte kofein a stimulační látky.

Spánek je pro naše zdraví zásadní. Pokud vás trápí deprese, zkuste ze spánku udělat svou prioritu a začněte mu věnovat dost času a vhodné podmínky pro to, aby byl kvalitní. Nečekejte zázraky hned, ale vytrvejte alespoň pár dnů či týdnů než si tělo a mozek navyknou na nový režim. Potom zjistíte, jak mocný a terapeutický spánek je.