Klienty s depresí můžeme v kontextu pohybu rozdělit do dvou skupin. Ta první, většinová, reaguje na představu pohybu rezignací.

Nejčastěji říkají něco ve smyslu: „Tak na to fakt nemám sílu. Žádnou. Jsem rád, že ráno vstanu. Pohyb navíc doslova bolí.“ Druhá skupina, menšinová, naopak říká něco ve smyslu: „Je to opravdu těžký donutit se hýbat. Ale po cvičení se můj vnitřní stav vždycky o něco zlepší, cítím se lépe po cvičení než před ním. Někdy mám dokonce víc síly po cvičení a mohu se věnovat i nějaké mentální práci.“

Pohyb jako součást terapie

Mnoho mých klientů s depresí tvrdí, že na pohyb opravdu nemají sílu a nedokáží to a já jim to upřímně věřím. Znám depresi z mnoha úhlů a vím, jak dokáže trápit, bolet a paralyzovat. Ale také v praxi vidím klienty, jejichž deprese byla velmi hluboká a pohyb je z této hlubiny pomalu vytahoval směrem k mělčině, která znamená větší bezpečí a nalezení alespoň jednoho opěrného bodu. Nemyslím si, že pohyb je zásadní a jediná součást terapie, ale je součástí terapeutických fází, které jsou společně velmi účinné. Pohyb řadím spíše k těm obtížnějším technikám, ale zároveň k těm nejdostupnějším a nejrychlejším.

Účinky pohybu

Pohyb velmi rychle mění chemii našeho těla. Přibližně po pár minutách pohybu můžeme cítit změnu prožívání a čím déle u pohybu vydržíme, tím je změna znatelnější.

Mnoho klientů s depresí je k pohybu jako k součásti terapie zpočátku nedůvěřivých. Nedokáží si představit, že něco tak prostého může mít takový účinek.

Mezi některé účinky pohybu patří:

  • Pohyb zvyšuje hladinu serotoninu, dopaminu, noradrenalinu a endorfinu v těle
  • Pohyb napomáhá zbavovat se fyzického napětí a stresu
  • Vhodná intenzita cvičení snižuje příznaky úzkosti a strachu
  • Při pohybu se okysličuje mozek a tím se zvyšují kognitivní funkce
  • Pohybem zvyšujeme schopnost koncentrace a rozvíjíme kreativitu

Pohyb nám zvyšuje sebevědomí právě tím, že je pro nás náročný a my sami sebe musíme překonat. Pokud zažijete ten pocit malého osobního vítězství nad svou vlastní nechutí, potom se cítíte prostě sebevědoměji a chcete to zažívat častěji.

Malé kroky k pohybu

Nepředstavujte si pod pohybem posilovnu nebo běh na 3 kilometry. Nejdříve si představte, že se cítíte dobře a lehce, zároveň máte z něčeho malou radost či mírné nadšení a máte chuť něco udělat, něčemu se věnovat. Klidně si představte sebe v dobré psychické kondici. Nebo situaci, kdy jste se cítil dobře, příjemně. O to vám totiž jde. Ne se trápit při cvičení, ale cítit se dobře. Pohyb je prozatím jen prostředek. V budoucnosti se to možná změní, ale teď od pohybu čekejte něco jiného než to, že si ho užijete. Čekejte, že se budete cítit lépe, bude se vám lépe přemýšlet a soustředit. Pohyb chápejte jako léčebný prostředek.

Stejně jako máte zautomatizovanou osobní hygienu, udělejte z pohybu návyk. Pozvolna ho zařazujte. Začněte např. se 3 minutami chůze po bytě. Nazujte si boty a choďte po bytě nebo sejděte schody v domě, kde žijete. Nařiďte si budíka na tři minuty. Choďte. Po třech minutách přestaňte. Můžete skončit. Dokonce bych řekla, skončete. Zítra pokračujte. Opět tři minuty a pokud se budete cítit na navýšení, navyšte o 1 minutu. Takto navyšujte o 1 minutu každý den v měsíci a dostanete se postupně na 30 minut chůze. A to je váš léčebný příděl pohybu. Pokud vynecháte, pokračujte tam, kde jste skončili.

Vnímání sebe sama

Když mluvím s klienty o pohybu, tak nemluvím jen o střídání tempa, fyzickém výkonu či osobním rekordu. Mluvím především o vnímání sebe sama, o naší představě o svém těle, našem tělesném konceptu. Vnímání našeho těla souvisí s naším emočním prožíváním a vzájemně se ovlivňují. Čím více se poznáváme na fyzické úrovni, tím více se objevujeme i po té emoční a zároveň jsme k sobě citlivější a lépe reagujeme na různé podněty z okolí. Zároveň jsme k sobě ohleduplnější a přesněji dokážeme reagovat na naše aktuální potřeby. Jsme také většinou i přitažlivější pro okolí, protože být napojen na sebe znamená být přirozený a uvolněný, a to je pro nás přitažlivé.

Pokud jste v depresi, tak pravděpodobně toto čtete s trochou naděje na nějakou změnu a zároveň i s obavami ze selhání. Věřte, že v tom nejste sami. Miliony lidí na světe pociťují v depresi podobné pocity a většina z nich žije s depresí kvalitní život, a to díky změnám, které ve svém životě postupně udělali. Pokud na tyto změny chcete psychoterapeutickou podporu, tak se neváhejte objednat na konzultaci.