Jaro je magické, protože ho většinou vnímáme jako začátek růstu, znovuzrození a rozkvětu.

 V této době se některým psychoterapeutům a výživovým poradcům zaplňují poradny se zakázkou: „Od ledna se snažím dostat do kondice, zhubnout, nastartovat metabolismus. Je konec března a mám pocit, že jsem neudělal moc velký pokrok. A jaro je tady, teplé dny se blíží a já chci obléknout šaty, ve kterých budu vypadat dobře.“  Chtělo by se říct: „Kupte si takové šaty, ve kterých se budete cítit co nejlépe. Alespoň do té doby, než najdete silný osobní důvod pro tak velkou změnu, jako je změna postoje ke svému tělu, trvalá změna ve stravování a v přístupu k aktivnímu pohybu.“ Šaty fungují krátkodobě jako motivace. Možná pro zhubnutí pár kil do plesových šatů, ale ne dlouhodobě, když chcete zhubnout hodně a napořád.

Ano, zhubnout lze i bez pohybu a zdravého stravování, nicméně to má většina klientek za sebou už několikrát. A přicházejí opětovně, s různou mírou skepse a strachu, zda se někdy budou cítit dobře ve svém těle. Záměrně používám „cítit se dobře ve svém těle“ , protože to znamená pro každého jinou hmotnost a kondici, a být zdraví, můžeme být i s pár kily navíc. A o pocit ze sebe samých, tu jde především.

Motivace. To je to, co racionálně víme, v praxi používáme, tak proč některým motivace vydrží a jiným se rozplyne po prvních nezdarech ? Motivace má svůj vlastní vývoj, který je výhodné akceptovat a naučit se ho podpořit v dobách, kdy není zrovna nejvyšší. Představte si, že se začnete učit hrát tenis. Ze stavu úplný začátečník se během pár tréninků dostanete na úroveň odpálím míček přes síť. Z pohledu začátečníka je to obrovský pokrok. Po několika týdnech tréninku se začnete učit bekhend. I po mnoha pokusech vám každý druhý míč skončí přinejlepším v síti. Růst se nezastavil. Ale z pohledu mírně pokorčilého začátečníka už není pokrok tak výrazný. Máte pochyby o svých dovednostech, o tom, zda je to sport právě pro Vás a nacházíte mnoho důvodů, proč nepokračovat dál a např.najít jiný vhodnější sport pro sebe. V tento moment je pro váš pokrok v tenisových dovednostech naprosto nezbytné překonat krizi, příliš nepřemýšlet proč, ale hledat způsoby jak. Jak se naučit něco obtížného, jakou zvolit strategii, s kým se poradit. Po překonání této krize přichází opět pokrok, ne tak výrazný jako na počátku, ale významný pro vaši psychickou sílu a odolnost. Každá krize, kterou procházíme a překonáváme, nás ve výsledku posílí. Velmi podobný princip se dá aplikovat na snahu zhubnout. Najděte pro sebe velmi významný a cenný důvod, proč chcete hubnout, promyslete způsob, jak cíle dosáhnout a začněte. Potom využijte prvního pokroku, který se obvykle brzy dostaví a připravujte se na krizi, které se s největší pravděpodobností také dostaví. V krizi hledejte způsoby, jak se posunout dál a vytrvat. I v těžkých chvílích se snažte oceňovat sami sebe a  naplňte svéd ny činnostmi, které vás baví a pohlcují tak, že nemyslíte na nic jiného. Alespoň jednou denně si uvědomte, proč to děláte, co je vaším cílem a opakujte si, že se k němu dostanete postupně, krok po kroku, stejně jako stavíte cihlu k cihle tak dlouho, než postavíte zeď.

Motivace a vůle vytrvat a dosahovat našich cílů je hlavním tématem dubnového kurzu  Motivace a vůle ve výživovém poradenství v Nutricentru. Pokud Vás toto téma zajímá a chcete pracovat na své motivaci nebo na motivování druhých, tak je tento kurz právě pro vás.

Kdy:  13.4. – 14.4.2019 Nutricentrum, Veverkova 9, Praha 7                          Více informací naleznete na: 

www.nutricentrum.cz  https://www.facebook.com/izzs.cz/photos/a.746745212015012/2226156330740552/?type=3&theater