Jedním z velmi častých strachů je strach ze selhání. Jak s perfekcionismem souvisí deprese a proč je těžké to změnit? Být perfektní je totiž strach z toho, že pokud selžu nebo nebudu dokonalý, potom mě druzí odmítnou, nebudou si mě vážit, vysmějí se mi, nebudou mě uznávat nebo dokonce milovat.

A právě zde se nejčastěji potkává deprese s perfekcionismem. Jsme vyčerpaní z neustálé snahy o dokonalost, vystrašení ze selhání a obáváme se, že si nezasloužíme být milováni, protože nejsme perfektní.

Je několik scénářů, jak bojovat se strachem ze selhání, jedním je neustálé zvyšování úsilí, kdy pracujeme víc a víc. Dalším je vyhýbání se situacím, kde bychom mohli selhat. Dalším je nepřiznání vlastního pochybení a hledání chyby u druhých. Každopádně, pokud začneme akceptovat kým jsme i kým nejsme, potom se přirozeně zbavíme strachu ze selhání a být perfektní nám bude připadat zbytečné a vysilující.

Jak perfekcionismus souvisí s depresí

Být perfekcionista je nezbytné, pokud jste neurochirurg či kardiochirurg a chyba může být fatální. Podobně je perfekcionismus důležitý, pokud jste řídící letového provozu.

Ale v běžných dnech našeho života je pro dokonalost málo nezbytných okamžiků. Navíc v nedokonalosti je skrytá krása, ke které vede určité úsilí a objevování. A to s sebou přináší mnoho okamžiků, kdy zažíváme nepohodlí a po jeho překonání zase může přijít dobrý pocit z překonávání sebe sama či různých překážek.

Perfekcionismus s depresí

Perfekcionismus se často pojí s depresí. Konkrétně tím, že nás může dlouhodobě vyčerpávat a nedosažení dokonalosti nás může frustrovat. Nedělat chyby a být perfektní je sysifovská práce. Není to z podstaty člověka možné. Kdyby každé batole chtělo od prvního pokusu o samostatné krůčky být perfektní, asi by ho na chůzi přešla chuť nebo by bylo dost nešťastné. A to skoro žádné batole není. Jeho pokusy o samostatné krůčky jsou plné radosti, zvídavosti a snahy o další pokrok. Chyby nás prostě učí a posouvají vpřed, přinášejí radost a cenné zkušenosti.

Myslím, že je obrovská výhoda být například učitel, kterému některé učivo dělalo obtíže a často nejprve chyboval než dosáhl určitého výsledku. Takový učitel dokáže chybu možná o něco více ocenit a povzbudit k dalším pokusům.

Chyby jsou důležité, posouvají nás. Dokonalost není reálná. Vždy budete pro někoho ti druzí a pro jiné ti první. A první pravděpodobně budete pro ty, co vás mají rádi, a které máte rádi vy.

Zajímá vás další témata o depresi, ZDE je odkaz na mé články o terapii deprese. Na YouTube mám také svůj kanál, kde mám přímo playlist o depresi, odkaz ZDE.