Pokud jste se právě pečujícími stali, věřte, že je to část života, kterou si můžete i užít. Pečování totiž přináší i mnoho výzev a příležitostí, se kterými jste se v dosavadním životě nesetkali.

Někteří z mých klientů jsou jako pečující velmi spokojení, protože našli smysluplnou práci a naplnění, a dokonce i zvažují se stát pečujícími profesionály, až jejich pečování v rodině dojde ke svému konci nebo již nebude třeba.

Připomínejte si, že pečování není konec, ale začátek další životní etapy. Abyste ji prožili ve zdraví a pohodě, potřebujete být psychicky a fyzicky silní. Jedině tak můžete pečovat dlouhodobě a spokojeně.

Dlouhodobé setrvání u domácí péče

Vydržet dlouhodobě pečovat je skutečně možné. Jako důležitý předpoklad vnímám dobré nastavení péče a využívání externích služeb či sdílení péče s dalšími členy rodiny, příbuznými či přáteli. Pro Vaši pohodu, spokojenost a zdraví vnímám jako podstatné umění zvládat stresové situace, konkrétně vypínat stresové prožívání v době, kdy stres není aktuální a co nejčastěji prožívat péči právě bez stresové reakce. Níže uvádím 4 tipy, jak péči lépe zvládat dlouhodobě.

  1. Tip: trénujte svůj mozek tím, že se každý den naučíte jednu novou věc nebo staré věci dělejte novým způsobem. Tím se neustále váš mozek aktivizuje a roste. Bude se vám tak lépe myslet a budete mentálně péči zvládat s větší lehkostí.
  2. Tip: Dobře se stravujte. Strava je víc než jen palivo pro tělo. Ovlivňuje naše fyzické a mentální síly a má velký vliv na naši náladu. Proto si dopřávejte to nejkvalitnější, co si můžete dovolit.
  3. Tip: Buďte v kontaktu s rodinou, přáteli, známými, nezůstávejte v izolaci. Využívejte telefon, mobilní aplikace jako Skype, Zoom, Teams nebo WhatsApp. Požádejte členy své rodiny, kteří tyto aplikace a techniku ovládají, aby vám pomohli ji nainstalovat a naučili vás ji používat ke spojení s ostatními.
  4. Tip: Oceňujte se, chvalte se a přijímejte pochvalu od druhých. To, že váš blízký je díky vaší péči v dobrém stavu je opravdu věc hodná chvály.

Zdůrazňuji to všem svým klientů, tak to řeknu i vám: „Děláte užitečnou a nesmírně náročnou práci. Přesto, že ji nikdo nevidí, přináší neuvěřitelně velkou hodnotu do života vám i blízkému, o kterého pečujete.”