Mozek nám umožňuje všechny zásadní procesy v našem životě, díky mozku myslíme, učíme se, prožíváme emoce a dokážeme si představit budoucnost nebo se vracet do minulosti.

Neurony se vzájemně propojují a předávají si signál pomocí neurotransmiterů, což je proces, který se spolupodílí na rozvoji deprese a úzkostí, ale také na zotavení se z nich.

Pečovat o svůj mozek můžeme v několika oblastech.

Strava

Druhým mozkem, o kterém se v současnosti často mluví jsou naše střeva. CNS je propojen se střevy, tedy s enterickým systémem. Tím spojením je bloudivý nerv, desátý hlavový nerv, který tak umožňuje komunikaci mezi střevy a mozkem. V praxi to znamená, že naše trávení ovlivňuje naši náladu a způsob myšlení. Mozek spotřebovává 20% přijaté energie. Živiny jsou vstřebávány ve střevech a zásobují mozek palivem. Druh a skladba těchto živin jsou zásadní pro funkci mozku.

Dobrá zpráva tedy je, že něco tak snadného jako strava má také vliv na náš mozek. Špatná zpráva pro milovníky fast foodu je ta, že základem je čerstvá zelenina a obecně nezpracované potraviny.

Pohyb

Pravidelný pohyb má vliv na okysličení mozku a zvětšení hipokampu, který ovlivňuje učení a verbální paměť.

Přestat podporovat své negativních automatické myšlenky

Myšlenky prostě nevymažete, jsou, protože je náš mozek vyrábí. Nelze je nemít, ale můžeme se rozhodnout, jakým myšlenkám budeme věnovat větší pozornost. Nemusíme bojovat za svá omezení, můžeme bojovat za své silné stránky a za nové možnosti. Jsme více tím, na co myslíme. Proto pozornost zaměřujete na to, co chcete, ne na to, co nechcete.

Čistota

Žijte v čistém prostředí, ukliďte si, nezanášejte si domov nepořádkem a zbytečnostmi, které vás rozptylují a ruší. Ve svém prostředí ovlivňujte to, co lze.

Pozitivní vztahy

Vybírejte si pečlivě lidi, se kterými trávíte čas, fyzicky i virtuálně. S kým trávíme čas, tím se stáváme.Chraňte svůj mozek před zraněním, nevystavujte ho zbytečnému riziku.

Učte se nepřetržitě

Nepřestávejte se učit nové věci, pokud se učíte, udržujete mozek pružný a plastický a také schopný efektivně zpracovávat informace.

Efektivně zvládejte stres

Stresový hormon kortizol omezuje funkce mozku. Pokud prožíváme chronický stres, naše myšlení se mění, sílí část mozku určená pro zvládání hrozby a nebezpečí a oslabuje část mozku určená k řešení problému.

Spánek

Pokud mluvíme o výkonnosti mozku, tak nesmíme zapomenout na jeho zásadní předpoklad, a tím je odpočinek. Pokud chceme, aby se v mozku vytvořila nová spojení, to znamená, že se učíme něco nového a chceme, aby tato spojení byla pevná, potom potřebujeme odpočinek na vstřebávání informací. Během odpočinku se totiž neurony z paměťových center dostávají do zbytku mozku, kde je dlouhodobá paměť. Po odpočinku si pak dokážeme vybavit nové informace. Pro mysl je odpočinek, spánek a relaxace, kdy se myšlenky toulají a nezaměřují se na konkrétní věc, velice zásadní. Při jejich absenci máme potíže s pamětí, jsme unavení a můžeme mít tzv. mozkovou mlhu, kdy si velmi obtížně něco vybavujeme.

Voda

Mozek je tvořen ze 78% vodou. Již malá dehydratace má velký vliv na naše kognitivní schopnosti. Pijte pravidelně, dostatečně a kvalitní vodu.

Emoce jsou další ingrediencí, která ovlivňuje proces učení a naši výkonnost. Pod vlivem negativních emocí jako je strach a vztek, má náš mozek méně alternativ a využívá jen omezenou paletu svých možností, protože se zaměřuje hlavně na přežití. Proto se učí nejlépe děti při hře, kdy jsou veselé a nadšené a učení se děje mimochodem. Hra pomine, ale nová dovednost jim zůstává.