Podzimní chmurné nálady neboli SAD
Co můžeme dělat, pokud cítíme, že se naše nálada s příchodem podzimu mění a my toto období chceme nějak prožít dobře a bez propadu do deprese?
Zkuste zpomalit, všude, kde je to možné. Omezte aktivity, které vás stojí spoustu sil. A dobře si plánujte čas, abyste neměli dny, kdy se prostě nezastavíte a následně měli dny, kdy jenom odpočíváte. Po dlouhé zimní večery se věnujte něčemu nenáročnému, ale příjemnému, něčemu, co vás nabíjí klidem a nepřináší stres.
Kvalitně a dostatečně spěte. Pokud se večer cítíte unavení, běžte spát dříve. Nepijte příliš kávy, aby vás nakopla. Dost pravděpodobně si tělo říká o odpočinek. U většiny psychických obtíží přichází zmírnění právě v souvislosti s vyřešením nespavosti nebo spánkových obtíží.
A k tomu se váže další doporučení a tím je pohyb. Pohyb vám přirozeně vyplaví hormony jako endorfin, dopamin a serotonin, které nám pomáhají při nespavosti, zlepšují náladu, snižují smutek a negativitu a trochu tlumí chuť k jídlu. Při pohybu se také přirozeně snižuje hladina stresových hormonů jako je adrenalin a zvláště kortizol, který stojí právě za obtížemi se spánkem.
Když se hýbete nebo cvičíte na čerstvém vzduch tak se jednak otužujete, ale také jste na denním světle. Což je další doporučení na sezonní depresi. Denní sluneční svit má velký vliv na hormonální činnost mozku. Světlo v mozku spouští produkci melatoninu a serotoninu, které příznivě ovlivňují náladu, spánek a trávení. Proto se snažte i na podzim a v zimě trávit nějakou dobu na čerstvém vzduchu a slunečním světle. Není to vůbec snadné, pokud pracujeme 8 a více hodin denně a vycházíme a přicházíme domů za tmy. Ale můžeme využít obědové přestávky, nebo se vystavit světlu v otevřeném okně každou přestávku. Další alternativou může být světelná terapie, kdy se pravidelně vystavujete světlu o síle 10 tisíc luxů.
Se sluncem souvisí i vit. D, ten se tvoří v kůži při působení slunečního záření a má vliv jak na naši imunitu, tak na stabilizaci našeho nervového systému. Proto se slunci i v zimě vystavujte kdykoliv je to možné a dále čerpejte Vit D a další vitaminy z pestré stravy.
Poslední doporučení se týká pocitu osamocenosti, který naši náladu rozhodně nezlepšuje. V období podzimu a zimy buďte se svými blízkými, plánujte si venkovní i vnitřní aktivity. Pokud žijete sami, tak se i v tomto období stýkejte s rodinou a přáteli, pokud je to možné nebo jim pravidelně telefonujte. Podstatné pro naši duševní pohodu je necítit se osamocený.
Pokud na sobě pozorujete, že příznaky jako náladovost, smutek únava a nespavost jsou velmi intenzivní a přetrvávají tak déle něž 14 dní, potom určitě navštivte lékaře. Může se totiž jednat o středně těžkou nebo těžkou depresi a na ni už preventivní opatření nemusí pomoci.