Jaké vitaminy a minerály ovlivňují naši náladu?
V posledním desetiletí se v souvislosti s depresí stále častěji mluví nejen o zděděných předpokladech k depresi, ale také o vnějších vlivech, které jsou dalšími důvody, proč se u někoho deprese rozvine a jiného mine.
V době pandemie se podle dat NÚDZ za 18 měsíců zvýšil počet depresí v ČR z 20 na 30%. Z toho plyne, že na rozvoj deprese má vnější prostředí velký vliv. K těmto vlivům můžeme řadit i nutričně bohatou stravu obsahující dostatek vitaminů a minerálů, které mají pozitivní vliv na duševní zdraví. Taková strava obsahuje vyvážený poměr vitaminů a minerálů, stejně jako dostatek sacharidů, bílkovin a tuků, které tělo potřebuje, aby mohlo efektivně využít právě některé vitaminy.
Psychickou kondici nejvíce ovlivňují tyto minerály a vitaminy:
- Vápník a hořčík ovlivňuje centrální nervovou soustavu. Nedostatek vápníku se projevuje nervozitou, úzkostmi, podrážděním a nízká hladina hořčíku může způsobit apatii, úzkost a depresivní prožívání.
- Apatie může být také mít spojitost nedostatkem zinku.
- Nedostatek železa je spojován také s depresí, celkovou slabostí, apatií, vyčerpáním a bolestí hlavy.
- Mangan napomáhá využití vitamínů skupiny B a vitamínu C. Pokud dojde k významnému úbytku manganu v těle, může dojít ke vzniku deprese na základě snížené hladiny serotoninu a noradrenalinu.
- Nedostatek draslíku může být příčinou deprese, časté plačtivosti a celkové únavy.
- Vitaminy skupiny B jsou důležitými stabilizátory nálady, udržují nervovou soustavu funkční. Většina z psychických obtíží má úzkou souvislost právě s těmito vitaminy.
- Nedostatek vitamínu B1 a B2 může spouštět depresi a podrážděnost.
- Vitamín B3 může být příčinou deprese, úzkosti, nervozity a celkové únavy.
- Nedostatek vitamínu B5 může stát za depresemi, zvýšenou únavou a chronickým stresem.
- Nedostatek vitamínu B6 může negativně ovlivnit neurotransmitery nutné pro správnou funkci mozku.
- Nedostatek vitamínu B12 ovlivňuje paměť, koncentraci a zvyšuje pocit únavy a vyčerpání.
- Nedostatek vitamínu C je viníkem depresí, únavy a oslabené imunity. Je antioxidantem, který umožňuje uvolňování a využívání serotoninu v těle.
- Nedostatek vitamínu D se velmi často vyskytuje u lidí s depresemi.
Naši předkové vitaminy a minerální látky získávali především z potravy a bylin. Pohybovali se také více ve venkovním prostředí, měli více fyzického pohybu a méně intelektuální práce a z ní plynoucího stresu, proto stresové hormony adrenalin a kortizol dokázali přirozeně vyplavit díky pohybu.
V současné době se náš život velmi změnil. Potraviny jsou hnojeny chemickými látkami, půda je v některých oblastech natolik znečištěná chemikáliemi, že pravděpodobně konzumujeme zeleninu s menším obsahem vitamínů a minerálních látek a s větším obsahem chemických látek, které pro nás nejsou ideální.
Co tedy můžeme dělat? Více pohybu, více nezpracovaných potravin z lokálních zdrojů, více pobytu venku na slunci a méně stresu. Pokud se nestravujeme dostatečně nebo prožíváme dlouhodobý stres, potom je vhodné doplnit vitaminy a minerály v podobě doplňků stravy. V přirozené formě jsou tyto látky lépe využitelné, ale jsou období, kdy prostě není přirozená strava dostupná a doplňky jsou dobrou druhou volbou.