Deprese u pečujících žen
V psychoterapii pracuji s pečujícími ženami, od kterých často slyším příběh ženy se svými touhami a potřebami po uznání na pozadí příběhu pečovatelky, která vlastně přichází „jen“ kvůli své depresi.
Neformálně pečující
V sociálních službách se konečně setkáváme s označením této široké skupiny obyvatel jako neformální pečující. Z pohledu odborníka v systému sociálních služeb to pokládám za velký posun, protože se konečně pečující stávají cílovou skupinou, což umožňuje financování služeb, které potřebují. Z pohledu terapeuta vnímám potřebu identifikace s dalšími životními rolemi jako prevenci či léčbu deprese či syndromu vyhoření.
Pečování a zdraví
Pracuji převážně s ženami mladšího a pozdního středního věku, které dlouhodobě pečují o svého blízkého. Rodiče, manžela, dítě, sourozence nebo i prarodiče. Většinou jsou k tomu zaměstnané a zároveň se starají o rodinu či domácnost. Samotný tento výčet jejich běžných aktivit vzbuzuje vždy můj údiv i obdiv a věřím, že nejsem jediná, koho napadá otázka „a jak to jedna žena může vše zvládnout ve zdraví?“
Odpověď je velmi často: „Prostě musím. Není nikdo, kdo by mě zastal. Už jsem si na to zvykla. Nevadí mi pečování, vadí mi ty pocity smutku, vyčerpání, vzteku. Mám depresi několik měsíců a nelepší se to.“
Životní příběh a naše role
V psychoterapii jsem vždy zvědavá na to, jak klientka vypráví svůj příběh, kdo v něm sehrává důležité role, kdo vedlejší, podpůrné, problematické a kdo je v roli nemocného, kdo je pečovatel, kdo je rodinnou hvězdou a kdo rebelem. Popis rolí vnímám jako podstatnou část příběhu. Když víme, jakou máme roli my a jaké další role jsou v rodině, tak si můžeme položit otázku, zda nám to obsazení vyhovuje. Možná by mohl někdo z rodiny hrát část dne moji roli, nebo si je na čas můžeme vyměnit. Můžeme se ptát, jak dlouho tuto roli dokážeme ještě hrát a kdo by mohl být naše alternace. A pokud bychom chvíli hráli jinou roli, jak bychom se v ní cítili? Měli bychom ty samé pocity, ty samé zážitky a byly by na nás ty samé nároky? Co by se stalo s naší depresí?
Deprese a okolnosti
Deprese je u některých žen způsobena okolnostmi, ve kterých žijí, nároky, které musí zvládnout, výkonem, který musí podat. Podmínky jejich života, kdy ženskost, křehkost a zranitelnost není možné naplno a bezpečně prožít. V mnoha případech depresivní příznaky postupně odeznívají s tím, jak žena postupně ubírá na intenzitě své role a jejích extrémních nároků. Jako důležité vnímám otevřenost a představivost. Můžeme sehrát v životě takové role, které si dokážeme představit. A představit si sebe jako odpočatou, spokojenou, a přesto milovanou a dost dobrou ženou, i přesto že není stoprocentní, je pro mnohé pečující ženy o velké představivosti.